Je tomu cirka 2 roky, kdy Facebook oznámil na konferenci F8 nástroj zvaný Facebook Analytics (původně určen pro měření aplikací a jejich Apps Events). Nicméně celkem nedávno (možná jsem trochu zabrzděný, ale věřím, že mnozí z vás o tom zatím neví) jsem si všimnul, že krom dat z aplikací měří Facebook Analytics i data z Facebook Pixelu tj. návštěvnost vašeho webu.  To je naprostá BOMBA!!! Troufám si říct, že i taková malá revoluce. Připravuji pro vás komplexnějšího průvodce, ale  už jsem to nemohl vydržet, tak přináším alespoň menší ochutnávku jeho funkcí.

facebook anayltics BM

 Co hlavního nám Facebook Analytics přináší

Hlavně obrovské množství dat navíc. Při bližším srovnání dat v nástroji Facebook Analytics s daty, které reportuje přehled “Pixely” v Business Manageru sice zjistíme menší odlišnosti , ale výkyvy nejsou nijak závratné a do budoucna se dá počítat s tím, že je Facebook srovná. Pojďme k samotným funkcím

Výběr dat

Tím prvním, co budete muset udělat je vybrat vhodný zdroj dat. Možné zdroje naleznete v levém sloupci, kde uvidíte veškeré stránky, Pixely a aplikace, ke kterým máte přístup. V našem případě si vybereme nějaký pixel (ideálně z eshopu), který odesílá patřičné události View Content, AddToCart a Purchase. Ti z vás, kteří chtějí analyzovat více zdrojů dat najednou využijí funkci  “Nová skupina dat”.

výber dat ve faceboook analytics

Ukázky funkcí a reportů

V dnešním článku si ukážeme jen pár ukázek z několika hlavních reportů a funkcí. Pro ty z vás, kteří mají zájem  o více informací připravuji komplexnějšího průvodce Facebook Analytics, kde si představíme reporty již všechny.

Segmentace

Velmi užitečnou funkcí se segmentace publika. Segmentujte podle demografie, jednotlivých zařízení, zdrojů návštěvnosti a mnoho dalších užitečných parametrů. Jednotlivé segmenty můžete mezi sebou samozřejmě porovnávat.

segmentace Facebook Analytics

 

Funnely

Tolik oblíbená a dnes již nezbytná funkce v Google Analytics. Přidávejte jednotlivé události a akce na cestě k cíli a sledujte, kde vám odpadá nejvíce zákazníků.

funnely v facebook analytics

Kohorty

Další velmi užitečná funkce, která vám ukazuje, jak se chovají na vašem webu uživatelé v závislosti na čase. Do kohorty vložíte dvě po sobě jdoucí události (např. new users on web -> Purchase) a zjistíte , kolik dní po první návštěvě uživatelé nejčastěji nakupují. Z kohorty níže je patrné, že pokud uživatele nepřimějeme k nákupu hned první den, tak šance, že nakoupí později jsou téměř nulové.kohorta facebook analytics

Percentily

Percentil nám ukazuje kolik horních procent uživatel provedlo nějakou námi vydefinovanou událost. Např. Horních 16% návštěvníků webu nakoupilo 16x.

percentil facebook ads

 Komplexní průvodce Facebook Analytics ke stažení

Jak vidíte z ukázek výše, tak je na co se těšit. Pokud vás zajímá komplexnější popis funkcí včetně návodů a postupů, jak používat nejužitečnější reporty, tak mi nechte níže email a já vám dám vědět, až návod dodělám.

Mějte se fajn a nezapomeňte, že videotutoriály můžete sledovat na mém Youtube kanálu.